TOSUN MEMED BODRUM TÜRKÜSÜ!..

ercan tarafından . tarihinde Ali Tutulmaz, Yazarlar kategorisine eklendi. 445 views kez görüntülendi.

SONU ACIYLA BİTEN BİR OLAYIN ÖYKÜSÜ!..

Türkülerimiz genellikle, sonu acıyla biten olayların ardından, bir ağıt olarak yakılmış ve kültürel zenginliğimize kazandırılmıştır.

Bir “Bodrum Türküsü” olarak  bilinen “ Tosun Memed Türküsü” de  işte bunlardan birisidir. Türkünün halk kültürümüze kazandırılan kişiler olarak, Yazar M.Ali Eren’in kitabında, Bodrum’lu Müzisyenler  Rasim Eriş ve Mehmet Karaöz ile, Emekli Öğretmen Mehmet Uslu olarak gösterilmektedir.

Türkünün Muğla ve ülkemiz kültürel zenginliğine kazandıran, emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyor, ölenlere de tanrıdan rahmet diliyoruz.

Bu Bodrum türküsüsün doğuşuna neden olan olay şöyledir:

İstanköy’de  (Kos )  günümüzde açık hava müzesi olarak kullanılan  yer, geçmişte sahipsiz bir otlakmış. Bu otlakta Dervişağa’nın  Mustafa adlı bir kişi söz sahibi  olmak ister. Buraya kimseyi de sokmaz. Hayvanlarını buraya otlatmak amacıyla, sürekli gelen Asbalı’nın Tosun Memed’i  Mustafa uyarır.

Tosun Memed bu uyarılara kulak asmaz. Bunun üzerine Mustafa ,Tosun Memed’e tuzak hazırlar. Otlağın duvarları üzerini saran Tehnel (Defne Ağacı) ve asmaların içine gizlenir. Memed’in otlağa gelmesini bekler.

Memed otlağa geldiğinde, asmaları aralayarak ateş eder. Ve onu ağır bir şekilde yaralar. Silah sesini duyan Memed’in annesi Hatice, avcıların ördeğe ateş ettiğini sanır.  Annesi olayın aslını öğrenince yanar ve ağlaya ağlaya  bu türkünün sözlerini yakar. Mustafa ise, yakalanarak Sakız Adasında  hapse atılır.
Memed de aldığı ağır yaradan ölür. Bodrum’a bağlı Ortakent’den  (Müsgebi) Kemancı Köroğlu Hasan Hüseyin Salım, bu türküyü İstanköy’den Bodrum’a taşır. Halk müziğimize ise, bodrumlu müzisyenler Rasim Eriş ve Mehmet Karaöz ile, Emekli Öğretmen Mehmet Uslu  tarafından kazandırılır.

Tosun Memed türküsünün sözleri şöyledir:

Gemiler posta posta,
Absalı karısı yasta,
Dervişa’nın Mustafa,
Sakız’daki mapusta.

Asmalar aralandı,
Memedim yaralandı,
Anasının babasının
Ciğeri paralandı.

Tosunda Memedim,
Yaraları koygun da Memedim,
Ecelsiz  ölen de Memedim,
Gençliğine doymayan da Memedim.

Mendil aldım Bohçadan,
İbret alın Hatça’dan,
Absalının Memedin,
Ölüsü de çıktı bahçadan.

Tosunda Memedim,
Yaraları koygun da Memedim,
Ecelsiz Ölen de Mehmedim,
Gençliğine doymayan da Memedim.

Bir başka Muğla türküsünün öyküsünde buluşmak üzere, sağlıkla kalın!..

Etiketler:, , , ,

Geri Bildirim gönder...

KÜNYE

Yazı İşleri Müdürü : Seçil ERCAN
Editör : Ekin ANIL
Muhabir : Yeliz YAVAŞ, Başak ANIL, Pınar AŞKIN
Görsel Tasarım :Serpil KARAN
Reklam : Şerife KÖSE, Tarık OKTAY
Dağıtım : Cavit EŞEN
Yerel Süreli Yayın
Daha fazla Ali Tutulmaz, Yazarlar
SOL YANIM CHP YANIM

Günaydın sevgili arkadaşlarım. Ana Muhalefet CHP mizin bu pazar günü yeni "TÜZÜK KURULTAYI" var.Gideceğiz ve dolduracağız yine Ankara'yı ve otellerini...

Kapat