BODTO’da VİZYON

ercan tarafından . tarihinde Gündem kategorisine eklendi. 202 views kez görüntülendi.

30042013-412 Mayıs tarihinde yapılacak Bodrum Ticaret Odası seçimlerinde, 8 yıllık Mahmut Kocadon yönetiminin karşısına güçlü bir kadroyla çıkan Vizyon Hareketi, meclis adaylarını düzenlenen kokteyl ile üyelere tanıttı.

Bitez Ambrosia Otel’de düzenlenen kokteyle, CHP İlçe Başkanı Okan Özsu, MHP İlçe Başkanı Asım Başaran, Yalıkavak Belediye Başkanı Mustafa Saruhan, CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Musa Gökbel, TURSAB Bodrum Şube Başkanı Sevinç Gökbel ve çok sayıda Bodrum Ticaret Odası üyesi esnaf ile sanayici iş adamı katıldı.

Bodrum Vizyon Hareketi’nin meclis adaylarının sahneye davet edilmesinin ardından, Güler Caner’in hareketin çıkış deklarasyonunu okumasıyla devam etti.
Tanıtım kokteylinde yapılan Deklarasyon  konuşmasında şunlara yer verildi;

“Değerli Bodrumlular, kıymetli BODTO üyeleri;

Hepimizin bildiği gibi Ticaret Odası, görev ve yetkileri yasayla belirlenmiş tüccarları tek çatı altında toplayan stratejik bir kurumdur.

Üyelerine belge vermenin dışında, Ticaret Odası’nın ana misyonu; Bodrum ticaretini sürdürülebilir hale getirmek, ticaret kalitesini ve standartlarını yükseltmektir. Bir başka deyişle BODTO’nun asli görevi üyelerinin hak ve menfaatlerini korumak ve kollamaktır.

Her yıl yüzlercesi açılıp kapanan işletmeler yüzünden Bodrum ekonomisindeki istikrarsızlığın ve ticari hayattaki başıboşluğun sebeplerinden biri BODTO’nun görevini hakkıyla yerine getirememiş olmasıdır.

Yerel ekonomimiz can çekişiyorsa, Bodrum İcra dairelerinde 56.OOO icra dosyası varsa, esnafımız sezonu açabilmek için kredi kuyruklarında kıvranıyorsa, küçük ve orta ölçekli işletmeler küresel sermayeye ezdiriliyorsa bunda BODTO’nun hiç mi payı yoktur?

Şayet BODTO, yarımadanın bugün en önemli sorunlarından biri haline gelen işyeri fazlalığı konusuna zamanında gerekli müdahaleyi yapsaydı, tarımsal ürünlerine sahip çıksaydı, sürdürülebilir turizmin vazgeçilmez bir alt yapısı olan kongre ve fuar alanını hayata geçirebilseydi, yeni ticari limanının yapımına öncülük edebilseydi, tersanelerine sahip çıkabilseydi ve ihracat konusunda üyelerine rehberlik edebilseydi Bodrum ticaret hayatı bugünkü acıklı durumunda olmaz, icra dairelerinde 56000 dosya işlem görmezdi.

İşte bu ihtiyaçlardan doğan Bodrum Vizyon Hareketi bugünün ve yarının değil, 20 yıl sonraki Bodrum Yarımadası’nın ticari vizyonunu oluşturmak için bir araya gelmiş Bodrum sevdalılarının yaktığı bir meşaledir.

Görevimizin ne kadar zor, sınavımızın ne kadar çetin olduğunu biliyoruz. Bodrum’un ticari çehresini ve kalitesini sizlerle birlikte düzelteceğimize olan inancımız tamdır.

Kapalı kapılar ardında kasaba siyaseti yaparak değil, siyasetten ve siyasi hesaplardan arındırılmış şeffaf ve birleştirici bir felsefeyle sizleri temsil etmek istiyoruz.

BODTO’da görev almak bir gönül işidir. Bu göreve talip olurken kendi işlerimizi aksatacağımızı da biliyoruz. Bodrum Vizyon Hareketi’ne destek veren sizleri mahcup ve pişman etmemek için bu fedakârlığa şimdiden hazırız. Çünkü bizler gerçekten Bodrum sevdalısıyız.

BODTO’nun kazandırdığı kartvizit gücünü kendi çıkarlarına ve siyasi amaçlarına alet etmek hem etik, hem de insani değildir. O nedenle sizden alacağımız yetkiye ihanet etmemek ve onu kötüye kullanmamak ana ilkemizdir.

Bundan yola çıkarak demokratik duruşumuz gereği sizlere bir BAŞKAN adayı dayatmadık. Çünkü biliyoruz ki meclise girecek olan 30 kişinin seçeceği başkanı şimdiden ilan etmek ve sizlere dayatmak meclisin oyuna ipotek koymak anlamına gelir. Başlangıcından itibaren kişiye odaklı değil, bir düşünce birlikteliği ekseninde demokratik bir refleks olarak gelişen Vizyon Hareketi gücünü bu anlayıştan almaktadır.

Değerli üyelerimiz, Bodrum’un ticari hayatına daha fazla kan kaybettirmemek şimdi sizin elinizde. Geleceğe güvenle bakan ve istikrarlı bir ticaret hayatı istiyorsanız Bodrum Vizyon Hareketini destekleyiniz.

Tehdit ve şantajlara boyun eğmeden, ahbap- çavuş ilişkilerine kanmadan, BODTO’yu ehil ve güvenilir kadrolara emanet etmenin zamanı gelmiştir. Unutmayınız, denenmiş denenmez. Bir kadronun kapasitesini ve yeteneklerini kanıtlaması için sekiz sene yeter de artar bile. O nedenle Bodrum Vizyon Hareketi değişim şart diyor.
Bodrum Vizyon Hareketi sizden körü körüne oy ve itaat istemiyor. Bunu kişiliğinize ve geleceğinize konmuş bir ipotek olarak görüyoruz.

Biz diyoruz ki; meslek gruplarındaki aday arkadaşlarımızın ehliyet ve liyakatlerini, temsil yeteneklerini inceleyiniz. Aklınızın ve vicdanınızın sesini dinleyip ticari geleceğinizi düşünerek oy kullanınız.

Şayet BODTO seçimlerinde bu sefer aklıselimle hareket etmezsek, her gün daha da kötüye giden Bodrum’un ticari hayatını iyileştirmek için belki de bir şansımız daha olmayacak.

Şimdi sizleri aşağıdaki sorular üzerine biraz düşünmeye davet ediyoruz:

 Seçeceğim BODTO yönetim kadrosu beni ne kadar temsil edebilir?

 Bu kadroda ticaretimize katkı sağlayacak proje yapma ve uygulama kapasitesi var mıdır?

 10-20-30 yıl sonraki Bodrum ticaret vizyonunu hazırlayacak ve öngörecek donanımları var mıdır?

 Seçeceğim BODTO yönetimi benim sadece ticaret için verdiğim yetkiyi kendi siyasi veya ticari çıkarlarına alet eder mi?

 Benim verdiğim aidatlarla oluşan BODTO bütçesini ortak ticari amaçlarımıza uygun yönetebilir mi?

Soruları çoğaltmak mümkün. Kısacası BODTO seçimlerinde Bodrum Vizyon Hareketi’nin olmazsa olmaz ana kriterleri şunlar olacaktır:

1. DÜRÜSTLÜK VE KARARLILIK
2. TARAFSIZLIK VE HOŞGÖRÜ
3. ŞEFFAFLIK VE ADALET
4. DONANIM VE YETERLİLİK
5. PROJE VE DİSİPLİN
Bodrum Vizyon Hareketi idealist, kucaklayıcı ve enerjik bir ekiple sizlere güvenerek yola çıktı.

Üyelerimize şunu temin ederiz ki, BODTO’da ticaret misyonu ve üyelerimize hak ettikleri hizmeti verme dışında farklı bir hesabımız ve gizli bir ajandamız olmayacaktır.
BODTO’yu Bodrum ticaretinin kalbi, üyelerimizi de atar damarı yapmaya kararlıyız.

Bizim yönetimimizdeki bir Ticaret Odasında, bugün çalıştırılmayan meslek komiteleri aktif ve etkin olarak çalıştırılıp Ticaret Odasının bel kemiği haline getirilecektir.

Bu nedenle ticari geleceğimizin başarısı için tüm BODTO üyelerinden “Vizyon Hareketi’ne” destek vermelerini bekliyoruz.

Gelişen ve değişen Bodrum’un yeni vizyonunu birlikte belirleyelim diyorsanız, 12 Mayıs Pazar günü turuncu oy pusulasıyla, Bodrum Vizyon Hareketi’nde buluşalım”

Deklarasyonun okunmasının ardından Meclis adayları adına Erman Aras ve Çiğdem Sarı Fraiser birer konuşma yaptı.

Düzenlenen ve yaklaşık 500 kişinin katıldığı kokteyl yaklaşık 3 saat sürdü.

Vizyon Hareketi’nin Bodrum Ticaret Odası seçimlerinde meclis adayları sırasıyla şu isimlerden oluştu;

Erman Aras, Ali İhsan Tutan, Çiğdem Sarı, Bünyamin Bayhan, Murat Pahna, Kazım Meral, Zeki Özkeskin, Mustafa Gündoğ, Mehmet Atmaca, Egemen Akyüz, Dr.Oğuz Poyraz, Hakan Kocair, Mehmet Kızılağaç, Serdar Karcılıoğlu, Kazım Arslan, Ömer Altınkaya, Ercan Canuysal, Ercan Canuysal, Erhan Topanoğlu, Ahmet Karataş, Fatma Nur Tuncer, Şahsenem Demir, Halil Akfidan, Bülent Manzak, Dr.Zeki Koray Malkoç, Vildan Tekin

Etiketler:, , , , , , ,

KÜNYE

Yazı İşleri Müdürü : Seçil ERCAN
Editör : Ekin ANIL
Muhabir : Yeliz YAVAŞ, Başak ANIL, Pınar AŞKIN
Görsel Tasarım :Serpil KARAN
Reklam : Şerife KÖSE, Tarık OKTAY
Dağıtım : Cavit EŞEN
Yerel Süreli Yayın
Daha fazla Gündem
Bodrum’da tenis fırtınası

Bodrum Golf Ve Tenis Kulübünün (BGTK) tesislerinde düzenlenen Bahar Turnuvası birbirinden çekişmeli maçlarla sona erdi. BGTK’nın uluslararası düzeydeki beş toprak...

Kapat